Zespół jelita wrażliwego to przewlekła choroba jelit, na którą cierpi około 20% ludzkości. Choroba objawia się bólami brzucha oraz zaburzeniami funkcji motorycznych jelit.
Objawy zespołu jelita wrażliwego
Do najczęstszych objawów zespołu jelita wrażliwego należy zaburzona perystaltyka jelit. Pacjenci skarżą się na częste wizyty w toalecie, biegunki, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia i gazy, skurcze jelit. Nie jest to niebezpieczna choroba, jednak na tyle utrudnia i odbiera radość życia, że chorzy często popadają w stany depresyjne. Chory powinien być pod stałą opieką lekarza.
Przyczyną problemów trawiennych w zespole jelita wrażliwego nie są bakterie ani inne zmiany zapalne, nietolerancja na niektóre pokarmy czy leki. W dużej mierze odgrywają tu rolę czynniki psychologiczne oraz stres.
Rozpoznanie choroby u pacjenta następuje po wystąpieniu następujących objawów: kłujący lub piekący ból brzucha, uczucie ucisku, zaparcia na zmianę z biegunką, uczucie pełności i przelewania się treści pokarmowej w jelitach.

Diagnoza i leczenie
Chorobę zespołu jelita wrażliwego można zdiagnozować wtedy, gdy bóle brzucha, dyskomfort i biegunki przeważały przynajmniej 12 tygodni w ciągu ostatniego roku, a objawy znacznie łagodniały po wypróżnieniu, rytm wypróżnień jest zmienny, tak jak i konsystencja stolca, oraz wzdęcia brzucha przez większą część dnia.
Leczenie choroby obejmuje przyjmowanie medykamentów, specjalną dietę, a nawet psychoterapię. Chory zostaje poinformowany o tym, jak radzić sobie z chorobą, omawia się z nim sposoby na zwalczanie dolegliwości przewodu pokarmowego oraz udziela wsparcia psychologicznego.
Dieta osób cierpiących na zespół jelita wrażliwego przepisuje się loperamid, difenoksylat, cholestyraminę, zaleca się przyjmowanie otrębów i laktulozy, simetikonu przeciw wzdęciom, hioscyny przeciw bólom po spożyciu posiłku, amitryptyliny o działaniu antydepresyjnym, benzodiazepiny dla spokoju ducha.
Dieta chorego powinna opierać się na spożywaniu lekkostrawnych potraw, a posiłki powinny być bogate w błonnik. Należy wykluczyć spożywanie warzyw kapustnych oraz owoców łatwo ulegającym fermentacji.
Zespół jelita nadwrażliwego nie jest uleczalny, należy do chorób przewlekłych, jednak współczesna medycyna pozwala chorym na normalne funkcjonowanie.
Trudna do leczenia choroba, ale jak najbardziej da się to zrobić 🙂 Wiem coś o tym. Dużo pomaga odpowiednia dieta. Ja wykluczyłem niemal zupełnie tłuszcz. Ale wiadomo, że trzeba dietę skonsultować z lekarzem i dietetykiem, bo każdy organizm jest inny. Pozdrawiam serdecznie